عوارض

عوارض سیگار در زنان باردار

عوارض سیگار در زنان باردار

عوارض سیگار در زنان باردار

عوارض سیگار در زنان باردار

سیگار کشیدن در زمان بارداری می‌تواند مشکلاتی مثل تولد زودرس، نقص مادرزادی و .. را برای جنین ایجاد کند. همچنین از دیگر عوارض سیگار در زنان باردار این است که خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی در کودک شما را افزایش خواهد داد. بنابراین در صورتی که باردار هستید، سیگار نکشید و تا جایی امکان دارد از دود سیگار دوری نمایید و بهتر است هرچه زودتر سیگار کشیدن را در بارداری ترک کنید، چرا که سلامتی شما و کودک تان کمتر تحت عوارض احتمالی قرار خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید : مزایا پروتئین سویا برای ورزشکاران

عوارض سیگار در زنان باردار

سقط جنین از عوارض سیگار در زنان باردار

سقط جنین در سه ماه اول بارداری رخ می‌دهد و در موارد اندکی، امکان دارد مرگ جنین بعد از هفته ۲۴ حاملگی ایجاد شود که در این حالت مرده زایی اتفاق می‌آفتد. همچنین مشکلات جفتی و کاهش رشد جنین نیز از دیگر عوارض ناشی از سیگار کشیدن در بارداری می‌باشند که می‌توانند منجر به سقط جنین یا مرده زایی شوند.

بیشتر بخوانید : خواص گیاه مرموک

حاملگی خارج رحمی با مصرف سیگار

بارداری خارج از رحم زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک بارور شده در خارج از رحم کاشته شده و رشد کند. بارداری خارج رحم نیز همیشه به سقط جنین ختم خواهد شد و حتی می‌تواند مشکلات بسیار جدی و خطرناکی را برای یک زن باردار ایجاد نماید که در اکثر اوقات، حاملگی خارج رحمی با جراحی برطرف می‌گردد.

جدا شدن جفت یا دکولمان از عوارض سیگار در زنان باردار

جفت یک ساختار حیاتی جهت تامین مواد غذایی و اکسیژن مورد نیاز جنین می‌باشد و مشکلات جفتی نیز یکی از چندین عوارض سیگار در زنان باردار است و همچنین جدا شدن جفت نیز از دیگر عوارض آن محسوب می‌شود. جدا شدن جفت به وضعیتی می‌گویند که در آن جفت، پیش از زایمان از رحم جدا شود که می‌تواند منجر به خونریزی شدید شده و زندگی مادر و جنین را تهدید کند. هیچ جراحی یا درمانی جهت اتصال مجدد جفت جدا شده وجود نداشته و مراقبت های پزشکی تنها به افزایش احتمال تولد نوزاد با وجود دکولمان جفت کمک خواهد کرد.

نقص مادرزادی جنین از عوارض سیگار در بارداری

نقص مادرزادی، وضعیتی است که در بدو تولد به وجود می‌آید که شکل یا عملکرد یک یا چند بخش از بدن را تغییر می‌دهد. نقایص مادرزادی می‌توانند در سلامت کلی، چگونگی رشد جسمی نوزاد یا نحوه کار بدن مشکل ایجاد نماید و برای کم کردن احتمان این رخداد بهتر است، هر چه سریع تر سیگار  را ترک کنید.

بیشتر بخوانید : خاصیت نعناع بیابانی

عوارض سیگار در زنان باردار

جفت سرراهی از عوارض سیگار برای زنان باردار

جفت سر راهی یکی دیگر از عوارض سیگار در زنان باردار می‌‌باشد که در دوران بارداری، جفت به شکل طبیعی در سمت بالای رحم رشد خواهد کرد و به این علت که در حین زایمان دهانه رحم باید باز شود تا زایمان انجام گیرد، اگر جفت در قسمت تحتانی رحم قرار بگیرد، به آن جفت سر راهی گفته می‌شود که در این حالت امکان دارد، سرویکس به صورت کامل یا ناقص پوشانده شود. گاهی امکان پاره شدن جفت هم وجود دارد که در این حالت می‌تواند خونریزی شدید ایجاد نماید، اکسیژن رسانی و تغذیه جنین را مختل کند.

عوارض سیگار در زنان باردار

با توجه به موارد اشاره شده در این مطلب سیگار یک عامل بسیار خطرناک برای سلامت جنین محسوب می‌شود که مادر برای حفظ سلامت خود و جنین باید استفاده از آن را متوقف کند.

 

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *