خواص

مزایای اسید بوتیریک

مزایای اسید بوتیریک

مزایای اسید بوتیریک

مزایای اسید بوتیریک

اسید بوتیریک یکی از اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه می‌باشد که پتانسیل ضد التهابی داشته و می‌تواند به عنوان یک بستر انرژی برای باکتری‌های ساکن در قسمت دستگاه گوارش عمل نماید. اهمیت زیادی به ترکیبات این ماده می‌دهند و شواهدی وجود دارد که نشان خواهد داد، حفظ میکروبیوتای سالم قادر است در میان مدت تفاوتی در سلامتی فرد ایجاد کند و از این رو در این مطلب سعی داریم به مزایای اسید بوتیریک بپردازیم.

مزایای اسید بوتیریک

تعریف اسید بوتیریک و بررسی مزایای اسید بوتیریک با مصرف مکمل آن

شاید تا به حال اطلاع نداشتید که می توانید ماده‌ای به نام اسید بوتیریک را به شکل روزانه مصرف نمایید، این اسید که با نام اختصاری BTA هم شناخته می‌شود، نوعی اسید چرب اشباع شده با زنجیره کوتاه می‌باشد که در کره، روغن حیوانی، شیر خام، چربی حیوانی و انواع روغن‌های گیاهی یافت می شود. این ماده در کولون ما هم از طریق تخمیر کربوهیدارت‌هایی مثل فیبر توسط باکتری‌های روده، تشکیل می‌گردد و اسید بوتیریک جهت بهبود سلامت سلول‌های روده کوچک و بزرگ مفید بسیار مفید می‌باشد. این ماده همچنین منبع عالی برای سوخت سلول‌های داخلی درون روده بزرگ یا روده بزرگ محسوب می‌شود.

ترکیب اسید بوتیریک

همانطور که پیش از این اشار کردیم، اسید بوتیریک یکی از سوبسترهای پرانرژی در میکروارگانیسم‌هایی می‌باشد که تشکیل دهنده میکروبیوتا هستند. این یک عنصر با خواص ضد التهابی که دارد، به پیشگیری از ایجاد پاتولوژی مختلف مزمن و پیچیده کمک نموده و به همین علت، باید به درستی سنتز گردد که هیچ چیز برای این کار بهتر از مصرف سبزیجات به قمدار زیاد نمی‌باشد.

در بعضی شرایط نیز، ممکن است نیاز شود، مکمل‌ پروبیوتیک، مکمل یا غذای تخمیر شده بیشتری را در برنامه غذاییتان قرار دهید که این فرآیندهای گوارشی و جذب مواد مغذی را بهینه خواهد کرد.

کاهش وزن از مزایای اسید بوتیریک

بوتیریک به علت توانایی‌اش در کاهش وزن، محبوبیت بسیاری پیدا کرده است و شواهد علمی نشان می دهد که ترکیب باکتری‌ روده افرادی که چاق هستند و همچنین کسانی که دیابت نوع II دارند، متفاوت از افراد سالم می‌باشد. اعتقاد بر این است که اسید چرب با زنجیره کوتاه همراه با پروبیوتیک، در پیشگیری از سندرم متابولیک نقش بسزایی دارند که یکی از فاکتورهای موثر در این سندرم نیز چاقی شکمی است.

مزایای اسید بوتیریک

درمان بلقوه سرطان کولورکتال با مصرف اسید بوتیریک

مطالعات متعدد نشان می‌دهند که اسید بوتیریک توان بالقوه‌ای جهت مبارزه با سرطان، به خصوص سرطان روده بزرگ دارد. اسید بوتیریک در واقع توانایی «تغییر معماری هسته ای» و ایجاد مرگ سلول سرطانی روده را دارد که این علت به احتمال زیاد یکی از دلایل اصلی جهت افزایش مصرف فیبر و ارتباط آن با کاهش خطر ابتلا به سرطان روده می‌باشد، چرا که مصرف فیبر بیشتر این ماده می‌تواند اسید بوتیریک موجود در روده را متعادل نماید.

درمان بیماری کرون از مزایای اسید بوتیریک

کرون یک نوع بیماری التهابی روده (IBD) می‌باشد که علائمی چون التهاب دستگاه گوارش، اسهال شدید، درد شکمی، خستگی، کاهش وزن و سوء تغذیه دارد. همچون سندرم روده تحریک پذیر این بیماری هم یک بیماری مخصوص دستگاه گوارش می‌باشد و یک مطالعه که در سال ۲۰۰۵ در مجله Pharmacology & Therapeutics Pharmacology & Pharmacy  انشار یافت، نشان می‌دهد که مصرف خوراکی اسید بوتیریک علاوه بر این که ایمن است، ممکن است در القای بهبودی بالینی در بیمارانی که به کرون مبتلا هستند، موثر باشد. بنابراین از دیگر مزایای اسید بوتیریک درمان احتمالی بیماری کرون است.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *