اخبار

مدت زمان ابتلا به سویه جدید کرونا چند روز است؟

coronavirus-2.tmb-479v

مدت زمان ابتلا به سویه جدید کرونا چند روز است؟

افزایش اخیر عفونت‌های کووید ناشی از زیرسویه‌های امیکرون BA.۴ و BA.۵ است که اکنون در بریتانیا غالب و نسبت به سویه‌های دیگر قابلیت انتقال بیشتری دارند.

کارشناسان بهداشت اظهار کردند: در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این متغیرها می‌توانند باعث بیماری جدی‌تری شوند اما به مردم هشدار داده شده است که احتیاط کرده و در فضاهای شلوغ و بسته از ماسک استفاده کنند.

بیشتر بخوانید : شرایطی که ممکن است باعث خونریزی مقعدی شود

پروفسور تیم اسپکتور، دانشمند اصلی تحقیق  زوئی کووید هشدار داد که دامنه علائم گزارش شده در حال تغییر است زیرا افراد بیشتری به جدیدترین سویه‌ها آلوده می‌شوند.

داده‌های این مطالعه اکنون نشان می‌دهد که گلودرد شایع‌ترین علامت عفونت است، در حالی که علائم قدیمی‌تر ازجمله تب و از دست دادن یا تغییر حس بویایی یا چشایی بسیار کمتر از گذشته گزارش شده است.

پروفسور اسپکتور گفت: اکنون احتمال ابتلا به کووید بسیار بیشتر از سرماخوردگی تابستانی است. اگر احساس ناخوشایندی دارید باید در مورد علائم و مدت زمان بیماری بیشتر بدانید.

علائم کووید تا چند روز باقی می‌مانند؟

علائم کووید معمولاً حدود پنج روز طول می‌کشد و پس از آن باید احساس بهتری داشته باشید. با این حال، در برخی موارد بهبودی ممکن است طولانی‌تر باشد و برخی از افراد هنوز برخی از عوارض را برای چند هفته تجربه می‌کنند. اگر علائم بیش از ۱۲ هفته باقی بماند به‌عنوان «کووید طولانی» شناخته می‌شود.

سرویس سلامت ملی بریتانیا (NHS) می‌گوید: به نظر نمی‌رسد روند بهبودی با شدت عفونت اولیه مرتبط باشد. بسیاری از مردم در عرض ۱۲ هفته بهبودی کامل پیدا می‌کنند اما برخی از افراد ممکن است علائم را بیش از ۱۲ هفته تجربه کنند و این علائم در طول زمان تغییر کند و علائم جدیدی ایجاد شود.

تا چه زمانی بیماری را به دیگران انتقال می‌دهیم؟

افرادی که آزمایش کووید آنان مثبت شده است  از حدود دو روز قبل از شروع علائم، ویروس را به دیگران منتقل میکنند. به گفته دولت بریتانیا، افراد آلوده می‌توانند تا ۱۰ روز پس از ظاهر شدن علائم، مسری باقی بمانند.

انتقال ویروس به دیگران حتی اگر علائم خفیف باشد یا اصلا علائمی وجود نداشته باشد ممکن است به دلیل ایزوله‌ کردن کاهش یابد.

بیشتر بخوانید : چگونه بعد از بیدار شدن دوباره بخوابم؟

چه زمانی کووید بیشتر عفونی است؟

یافته‌های مطالعه‌ای که در سال گذشته در نشریه The Lancet Microbe منتشر شد، نشان می‌دهد که افراد در پنج روز اول پس از شروع علائم بیشتر مسری هستند. با این حال، تحقیقات جدیدتری که در JAMA Internal Medicine منتشر شده است، نشان می‌دهد که افراد دو روز قبل و سه روز پس از بروز علائم بیشتر عفونی هستند.

مرکز اروپایی پیشگیری و کنترل بیماری (ECDC) اعلام کرد که بزرگسالان با علائم خفیف تا متوسط، بدون توجه به نوع آن، بیش از ۱۰ روز پس از شروع علائم، عفونی باقی می‌مانند.

اما بزرگسالان مبتلا به بیماری شدید تا بحرانی با سرکوبی شدید سیستم ایمنی می‌توانند تا ۲۰ روز پس از شروع علائم عفونی باقی بمانند.

با این حال، اگر به‌طور کامل واکسینه شده باشید، احتمال ابتلای شما کمتر است. شواهد نشان می‌دهد افرادی که به کووید مبتلا شدند مقادیر از ویروس در بدن خود در مقایسه با افرادی که واکسینه نشدند را داشته باشند، اما در کل کمتر مسری هستند.

علائم کووید چیست؟

دامنه علائم گزارش شده متنوع‌تر شده است زیرا افراد بیشتری به سویه‌های BA.۴ و BA.۵ آلوده می‌شوند.

با توجه به داده‌های برنامه  کووید، ۲۰ علامت برتر کووید که باید در حال حاضر به دنبال آنها باشید، گلو درد، سردرد، انسداد بینی، سرفه بدون خلط، آبریزش بینی، سرفه همراه با خلط، صدای خشن، عطسه، خستگی، دردهای عضلانی، سرگیجه، تورم غدد گردن، درد چشم، تغییر بوی، درد قفسه سینه، تب، لرز، تنگی نفس، گوش درد، از دست دادن بویایی هستند.

اگر احساس ناخوشایندی دارید یا علائم کووید را تجربه می‌کنید، توصیه می‌شود در خانه بمانید و تا حد امکان از تماس با دیگران خودداری کنید.
منبع : بهداشت نیوز

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *