دیسک کمر

علت دیسک کمر و نحوه درمان آن

علت دیسک کمر و نحوه درمان آن

علت دیسک کمر و نحوه درمان آن

علت دیسک کمر و نحوه درمان آن

بين مهره‌های کمر ستون فقرات انسان بالشتک‌هایی ژلاتینی یا از جنس غضروف قرار دارند كه به آن‌ها ديسک می‌گویند. امروزه به علت سبک زندگی نادرست افراد زیادی مبتلا به این عارضه می‌شوند که خطرات بسیار زیادی را به همراه دارد که در این مطلب سعی در بررسی علت دیسک کمر و نحوه درمان آن داریم.

بیشتر بخوانید : رژیم غذایی کم کاری تیروئید

دیسک کمر چیست و به صورتی اتفاق می‌افتد

برای فهمیدن علت دیسک کمر و نحوه درمان آن ابتدا باید با خود این عارضه دردناک آشنا شویم. دیسک کمر یا فتق دیسک هنگامی اتفاق می‌افتد که غشاء بیرونی سفت و محکم کمر آسیب ببیند و قسمتی از مایع ژله‌ای بین مهره‌های آن، بیرون بزند. به طور کلی بدن ما دارای ۲۶ مهره در ستون فقرات می‌باشد که این مهره‌ها با صفحاتی به نام دیسک بین مهره‌ای از یکدیگرجدا شده‌اند. زمانی که سن فرد بالا می‌رود، دیسک بین مهره‌ای مایع خود را از دست داده و خشک می‌شود. این فشردگی در بین دیسک‌ها منجر به تخریب حلقه خارجی آن شده در نتیجه هسته یا مایع درون دیسک بیرون می‌زند که به آن فتق دیسک کمر می‌گویند.

علت دیسک کمر و نحوه درمان آن

مهمترین عوامل و علت دیسک کمر چیست؟

به طور معمول در بزرگسالی، دیسک‌های بین مهره‌ای کمر رو به زوال رفته و فضای بین مهره‌ها باریک‌تر خواهد شد. در شرایط ذکر شده، احتمال فتق دیسک بالا می‌رود که عوامل زیر  تاثیر مستقیم بر روی آن دارد.

 • کشیده شدن یا رگ به رگ شدن
 • آسیب دیدن کمر یا گردن
 • بلند کردن اجسام بسیار سنگین به شکلی اشتباه
 • اضافه وزن و چاقی بیش از اندازه
 • استعمال دخانیات
 • عدم کنترل مدفوع و ادرار
 • احساس ضعف در اندام‌های تحتانی

بیشتر بخوانید : دلایل دیابت در کودکان + درمان آن

 علت دیسک کمر نحوه درمان آن به چه صورت است

علت دیسک کمر و نحوه درمان آن با توجه به تشخیص و تصاویر ام آر آی در هر شخص متفاوت می‌باشد. اکثر بیماران مبتلا به دیسک کمر با روش‌های درمانی چون دارو، استراحت، فیزیوتراپی و ورزش‌های مناسب کمر درد، بهبود یافته و از درد راحت می‌‌شوند. مهم‌ترین مسئله در درمان دیسک کمر بدون جراحی، صبر و تداوم درمان می‌باشد که باید تحت نظر پزشک صورت گیرد.

علت دیسک کمر و نحوه درمان آن

 • فرد تحت درمان باید از نشستن، خوابیدن یا ایستادن طولانی مدت و انجام فعالیت‌های سنگین مثل ورزش‌های سنگین و غیر استاندارد که دیسک را تحت فشار قرار می‌دهند دوری کند.
 • بلند نمودن بار سنگین مثل کیف‌های غیر استاندارد از جمله موارد مهمی می‌باشد که برای درمان دیسک کمر خود باید از آن‌ها دوری نمایید.
 • در صورت داشتن اضافه وزن برای کاهش درد سیاتیک باید وزن کم کنید.
 • علت دیسک کمر و نحوه درمان آن شیوه غذا خوردنتان را نیر تحت تأثیر قرار می‌دهد. پس باید غذاهای پر کربوهیدرات و قندی مثل برنج، نان یا نوشابه را کنار بگذارید.
 • فیزیوتراپی، ماساژهای تخصصی، تزریق کورتیکواستروئید، تحریک الکتریکی عصب از راه پوست توسط متخصص، اولتراسوند تراپی و عمل جراحی برای درمان کمر در استفاده می‌شوند که باید پزشک آن را تشخیص دهد.

بیشتر بخوانید : گردن درد و شیوه‌های درمان خانگی

علت دیسک کمر و نحوه درمان آن

در این مطلب سعی کردیم به علت دیسک کمر و نحوه درمان آن بپردازیم تا با اطلاعات کافی برای درمان دیسک خود اقدام نمایید. در نظر داشته باشید که انتخاب یک فیزیوتراپ و پزشک متخصص خبره در روند درمان بسیار حساس و مهم می‌باشد.​

بیشتر بخوانید : بیماری فاویسم یا باقالی چیست؟ + درمان آن

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *