خواص

خواص جادویی علف چشمه ، گیاه پر خاصیت

خواص جادویی علف چشمه ، گیاه پر خاصیت

خواص جادویی علف چشمه ، گیاه پر خاصیت

خواص جادویی علف چشمه ، گیاه پر خاصیت

خواص علف چشمه متعدد است، از این گیاه برای رشد و نمو کودکان استفاده می شود. این گیاه در فصل بهار برای پخت آش استفاده می شود. این گیاه به نام های دیگری چون آب تره، قره العین، ترتیزک آبی، جرجیر بیابانی، شاهی آبی و … معروف است.

آشنایی با خواص علف چشمه

طبع این گیاه گرم و تر است. گیاه علف چشمه به تیره شب بو تعلق دارد. این گیاه علفی و پایا است که ساقه های خوابیده اش ضخیم و گوشت دار است، ریشه های این گیاه کوچک و سفید رنگ است و به صورت شبکه ای است تا با نقاط مختلف زمین ارتباط داشته باشد. برگ هایش سبز تیره و بدون هیچ کرکی است. در قسمت انتهایی ساقه گل های سفید رنگ که به صورت خوشه ای می روید و بعد از آمیزش هر کدام میوه ای به طول ۲ تا ۲.۵ سانتیمتر تبدیل می شوند.

در داخل میوه این گیاه به صورت دو ردیف دانه قهوه ای رنگ است، طول ساقه اش بسته به شرایط زندگی تغییر می کند. در جریان های آب کم عمق ساقه اش کوتاه ولی در جریان های آب نسبتا عمیق که زلال هم هست از ۲ متر بیشتر رشد می کند. نمونه های این گیاه در ارتفاعات زیاد می روید و طعم آن تلخ است و برعکس نمونه هایی که در اعماق زیاد آب رشد می کنند طعم تندی ندارد.

آشنایی با خواص علف چشمه

این گیاه سرشار از ویتامین های زیادی مانند B کمپلکس، به خصوص C، E، B1 و در این گیاه مواد معدنی مانند سدیم، گوگرد، ید، کلسیم و پنی سیلین گیاهی است. علف چشمه خاصیت انرژی زایی و نیرو بخشی دارد و استفاده از این گیاه باعث افزایش طول عمر می شود. اگر به صورت خام مصرف شود قند خون را پایین می آورد، گیاه را بجوشانیم سپس میل کنیم برای تسکین و آرام کردن ناراحتی های قلبی و قوزک پا مفید است. اگر با عناب مصرف شود نابود گر تب است به خصوص در زمستان مفید است. توجه داشته باشید مواردی که نباید این گیاه مورد مصرف قرار گیرد به شرح زیر است:

مصرف این سبزی برای خانم‌های نابارور ضرر دارد.
مصرف زیاد این سبزی باعث سودا در بدن می شود.
استفاده از این سبزی در بعضی افراد ایجاد سوءمزاج می‌کند.
افرادی که دچار بواسیر هستند نباید از آن مصرف کنند.

عوارض مصرف علف چشمه

عوارض مصرف علف چشمه

در مصرف این گیاه باید احتیاط کرد و به صورت جداگانه مصرف کرد. اگر بیش از اندازه مصرف شود و در مصرف آن تعادل نداشته باشیم منجر به زخم معده، تحریک، التهاب مخاط و مشکلات کلیوی می شود. از دیگر عوارض و ضررهای این گیاه این است که به دلیل وجود ترکیبات گوگردی این گیاه، در بعضی از اشخاص تشنج های دردناک مثانه و در برخی موارد باعث عدم دفع ادرار می شود. کودکان زیر ۴ سال نباید استفاده کنند. این گیاه در افراد کمتری باعث حالتی شبیه مسمومیت می شود. اگر زنان باردار این گیاه را مصرف کنند امکان تشنج رحم یا حتی سقط جنین وجود دارد.

نحوه مصرف علف چشمه

گیاه علف چشمه در مجموعه فارماکوپه اغلب کشورهای دنیا یک نبات طبی منظور می باشد. در کشور های چین و هند و اندونزی از علف چشمه در تهیه سوپ گوشت خوک استفاده می کنند که این سوپ جهت رفع سرفه های ناشی از ناراحتی ریه و تورم و جراحتهای گلو استفاده می شود همچنین برای رفع عوارض کمی ویتامین C استفاده می شود. اسانس گوگردی ازت دار ان محرک خوبی است و برای کمک به هاضمه مفید است.

طبق نظر طبیبان طب سنتی طبع علف چشمه گرم و خشک است و مصرف آن بدن را گرم می کند و اشتها آور است، همچنین نفخ و حیض است و ترشح ادرار را زیاد می کند. همچنین باعث توقف عضوی می شود. البته قاعده آور است و برای خرد کردن سنگ کلیه مفید است.

اگر علف چشمه تازه یا پخته شده ی آن خورده شود، باز کردن گرفتگی و انسداد، گرم کردن معده، کمک به هضم غذا، خرد کردن سنگ کلیه، افزایش ادرار، سرخی صورت، کاهش درد پهلو، کاهش دردهای طحال، دل پیچه و زخم روده، کاهش نفخ و بادهای غلیظ معده و روده از خواص علف چشمه شمرده می شود.

استفاده از علف چشمه باعث از بین رفتن تب و ضد کرم است. همچنین در درمان بیماری قند به ما کمک می کند. یکی از خواص این گیاه خلط آور بودن آن است و در درمان بیماری های مزمن ریه و برونشیت های مزمن و بیماری های مجاری ادرار و استسقا کمک دهنده است. همچنین برای درمان بیماری های نقرس و روماتیسم استفاده می شود. کاهش دهنده قند در ادرار مبتلایان به قند است. در استعمال موضعی له شده گیاه، زخم های اسکوربوتی را می تواند التیام بخشد. علف چشمه اگر به صورت تازه و خام مصرف شود خواص آن منعکس می گردد.

مقدار مصرف عصاره گیاه روزانه ۱۰۰ گرم در روز است که باید با شیر یا جوشانده های سرد شده مصرف شود. ۳۰ الی ۵۰ گرم از این گیاه در هزار گرم آب جوش در ظرف در بسته مصرف شود که اسانس آن خارج نشود. به هر حال دمنوش این گیاه اثرش کمتر از شکلهای سرد آن است، چون در اثر حرارت مقداری از مواد آن از بین می رود. ولی باید توجه کنیم شکل سرد آن چون گیاه در آب شناور است شاید دارای آلودگی هایی باشد که امکان دارد منجر به عوارض و ناراحتی هایی بشود به همین سبب باید سبزی خام آن ضد عفونی شود و عدم آلودگی اطمینان پیدا کنیم.

دانستنی های جالب درباره علف چشمه

دانستنی های جالب درباره علف چشمه

گزنفون مورخ و فیلسوف یونانی در کتاب کوروش نامه نوشته است که علف چشمه از گیاهان محبوب و خوراکی های مورد علاقه ایرانیان است.
گیاه علف چشمه در نقاط مختلف جهان به صورت های گوناگون خوراکی، مثل ساندویچ ها، سوپ ها، سالاد ها و غذا ها استفاده می شود. در انگلستان یکی از ساندویچ های مهمانی های عمومی، ساندویچ علف چشمه است.
هنگامی که گل علف چشمه را آب می دهیم بهترین زمان برای برداشت این گیاه است چون در این زمان بیشترین اسانس را دارد. برخی اعتقاد دارند این گیاه نباید قبل از مرحله گلدهی چیده شود.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *