سویا

مزایا پروتئین سویا برای ورزشکاران

مزایا پروتئین سویا برای ورزشکاران

مزایا پروتئین سویا برای ورزشکاران

مزایا پروتئین سویا برای ورزشکاران

سویا از دسته تیره نخودها (لگومینوز) می‌باشد و بیشتر از ۵,۰۰۰ سال است که در چرخهٔ غذایی انسان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده به عنوان منبع اصلی پروتئین گیاهی شناخته شده است و به علت دارا بودن همهٔ ۹ مورد «آمینو اسید» مورد نیاز بدن -برای رشد و ترمیم- همیشه مورد توجه قرار گرفته است.

هر روز صحبت‌ها و نتایج مطالعات ضد و نقیضی در خصوص این ماده ارزشمند در مجلات و سایت‌های بدنسازی منتشر می‌گردد و عده‌ای به علت طبیعی و ارگانیک بودن این ماده، طرفدار سویا هستند و عده‌ای نیز به خاطر استروژنی بودن، مصرف این ماده غذایی را به کلی رد می‌کنند، از این رو سعی داریم در این نوشته به مزایا پروتئین سویا برای ورزشکاران بپردازیم.

بیشتر بخوانید : خواص گیاه مرموک

مزایا پروتئین سویا برای ورزشکاران

درصد پروتئین در مزایا پروتئین سویا برای ورزشکاران

دانه‌ سویا یک منبعی از پروتئین گیاهی غنی، سرشار از ویتامین، فیبر و مواد معدنی می‌باشد که مهم‌ترین علت اهمیت دانه سویا مقدار پروتئین زیاد و در عین حال میزان روغن آن می‌باشد.

میزان پروتئین دانه سویا خیلی بیشتر از دیگر دانه‌های روغنی (تقریبا دو برابر) می‌باشد و درصد روغن آن از دیگر دانه‌های روغنی کمتر است و به طورکلی مواد اصلی تشکیل دهنده این ماده به صورت زیر است:

  • ۳۰ درصد کربوهیدرات
  • ۳۶ درصد پروتئین
  • ۱۹ درصد روغن
  • ۱۴ درصد رطوبت

بیشتر بخوانید : خاصیت نعناع بیابانی

سویا و هورمون‌های تیروئیدی

مطالعات بسیاری بر روی حیوانات مختلف انجام شده است که حاکی از بروز تغییراتی در فعالیت‌های تیروئیدی بعد از مصرف سویا می‌باشند، اما تعیین چنین امری برای انسان‌ها اندکی دشوار است. البته قابل توجه است که در بعضی از تحقیقات منتشر شده تا به این لحظه، شاهد بروز بعضی تغییرات بخصوص در تیروئید اشخاص بعد از مصرف سویای ایزوله بوده‌ایم.

و از آن‌جایی که تیروئید نقش بسزایی در کاهش چربی دارد، مزایا پروتئین سویا برای ورزشکاران جهت چربی‌سوزی رایج بوده و عده‌ای از محققان بر این باورند که پروتئین سویا با ایجاد تغییراتی منحصر به فرد در بعضی از هورمون‌های بخصوص قادر به افزایش عملکرد و بازده تیروئید هم می‌باشد. لذا می‌توان نتیجه گرفت، وجود این ویژگی‌ها در این ماده غذایی ارتباط سویا و لاغری را هم تقویت نموده است.

مزایا پروتئین سویا برای ورزشکاران

روش مصرف برای بهره‌مندی از مزایا پروتئین سویا برای ورزشکاران

اگر می‌خواهید بدنی ورزشکاری داشته باشید، باید میزان پروتئین مناسب را در زمان مناسب مصرف نمایید. بله، برای مصرف هر نوع پروتئین، یک زمان مناسب وجود دارد، به عبارتی استفاده و بهره‌مندی از مزایا پروتئین سویا برای ورزشکاران که  یک انتخاب عالی برای وعده بعد از تمرین است، با یک برنامه غذایی منسجم امکان پذیر است.

بنابراین، سویا برای وعده غذایی پس از تمرین بسیار ایده‌آل است و از آنجا که سویا غنی از EAA  می‌باشد، به ترمیم عضلات کمک  نموده و از تحلیل آن‌ها جلوگیری خواهد کرد.

بیشتر بخوانید : عوارض سیگار در زنان باردار

مزایا پروتئین سویا برای ورزشکاران

برای به‌دست‌آوردن بهترین نتایج  در بدنسازی با سویا به‌جای اینکه این محصول را در یک وعده مقدار زیادی مصرف نمایید، بهتر است آن را در فاصله زمانی متناوب استفاده کنید، چرا که مصرف زیاد سویا در یک وعده، در سلامتی شما، مشکل ایجاد کرده و بهتر است که سویا را به ۴-۶قسمت تقسیم نموده و در طول روز بخورید.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *