بیماری

اگر وایتکس روی پوستمان ریخت چه کنیم؟

وایتکس روی پوست

اگر وایتکس روی پوستمان ریخت چه کنیم؟

وایتکس یا همان مایع سفیدکننده (هیپوکلریت سدیم) جهت تمیز‌کردن لباس‌ها، ضدعفونی کردن و از بین بردن باکتری‌، سفید کردن انواع پارچه و سطوح مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای استفاده ایمن‌ از این ماده، بهتر است که با آب رقیق شود و پس از آن مورد استفاده قرار گیرد. وایتکس با بوی شدیدی که دارد، کلر آزاد کرده و می‌تواند به ریه‌ها آسیب بزند و در صورت تماس با پوست یا چشم، حتما باید از خطرات این ماده و چگونگی مواجهه با آن آگاه باشیم تا در مواقع ضروری بدانیم اگر وایتکس روی پوستمان ریخت چه کنیم.

وایتکس روی پوست

کمک‌های اولیه برای زمانی که وایتکس روی پوستمان ریخت

 • درصورتی‌که وایتکس رقیق نشده در تماس با پوست شما قرار گیرد، باید ناحیه مورد‌نظر را بلافاصله با آب تمیز نمایید.
 • هرگونه زیورآلات و یا لباسی که می‌تواند با ماده سفید کننده در تماس قرار بگیرد، را خارج کرده و تنها به پوست خود توجه نمایید.
 • . اگر دستکش لاستیکی دارید، حین پاک کردن سفید‌کننده از روی پوست خود آن‌ها را بپوشید.
 • بعد از شستشوی وایتکس از روی پوست، دستکش‌ها را دور ریخته و دستان خود را کاملا با آب گرم و صابون بشویید.
 • سعی کنید در زمان تمیزکردن ناحیه موردنظر، از تنفس بوی وایتکس خودداری نمایید.

بیشتر بخوانید : پیوند قرنیه چشم

 خطرات خوردن وایتکس

در صورت خوردن تصادفی سفید کننده، فوری با اورژانس تماس بگیرید و سعی نکنید استفراغ کنید، چرا که ممکن است این کار باعث آسیب بیشتر به مری یا سایر بخش‌های بدن شود.

اگر ناحیه‌ای که وایتکس روی پوستمان ریخته به‌قطر بیش از ۷ سانتی‌متر در معرض سفید کننده قرار گرفته باشد، خطر سوختگی آن افزایش می‌یابد که باید فورا با اورژانس تماس بگیرید.

وایتکس روی پوست

تماس وایتکس و چشم

اگر سفیدکننده وارد چشمتان شد، در اثر ترکیب رطوبت طبیعی چشمتان با سفید‌کننده اسید ایجاد می‌شود و احساس سوزش خواهید داشت. در این حالت بهتر است چشم خود را بلافاصله با آب ولرم بشویید و هرگونه لنز تماسی را خارج کنید و سریعا به اورژانس مراجعه کنید.

 اگر وایتکس روی پوستمان ریخت، چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده علائم شوک مانند: افت شدید فشار خون و کاهش جریان خون به بافت‌ها و اندام‌های بدن مراجعه فوری به بخش اورژانس ضروری می‌باشد که این علا‌ئم شوک عبارت‌اند از:

 • حالت تهوع
 • سرگیجه
 • رنگ‌پریدگی
 • تنفس سریع
 • زدن نبض بسیار تند
 • بزرگ‌شدن مردمک‌ چشم

نحوه درست استفاده از وایتکس

سعی مواد سفیدکننده فقط در محلی که تهویه مناسبی دارد استفاده نمایید و هرگز آن را با دیگر مواد شیمیایی تمیزکننده مثل شیشه پاک کن‌ها که حاوی آمونیاک هستند، مخلوط نکنید تا  از ترکیب احتمالی کشنده آن جلوگیری شود. بهتر ایت سفید‌کننده را جدا از دیگر محصولات تمیز کننده نگهدارید.

بعضی از افراد برای از بین بردن باکتری‌ و جلوگیری از عفونت، سفید‌کننده را روی زخم باز نیز می‌ریزند، اما این داروی بسیار دردناک سبب از بین رفتن باکتری‌های خوبی خواهد شد که می‌توانند در هنگام بهبودی از بدن شما محافظت نمایند.

سخن پایانی

با توجه به موارد گفته شده در این مطلب پیرامون ریختن وایتکس روی پوست دست، بهتر است تمامی نکات ایمنی هنگام استفاده از آن را رعایت نمایید و آمادگی لازم را داشته باشید تا بدانید اگر وایتکس روی پوستمان ریخت چه کنیم؟

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *