شپش

 روش‌های درمان شپش خانگی

درمان شپش خانگی

 روش‌های درمان شپش خانگی

شپش سر انگل بسیار کوچکی می‌باشد که محل زندگی‌اش بر روی پوست سر و در بین تارهای مو است. این انگل برای زنده ماندن و تخم ریزی از خون  سر انسان تغذیه می‌کند که در بین کودکان۳ تا ۱۱سال شایع می‌باشد. خوش بختانه روش‌های درمانی موثری برای رهایی از شر آن‌ها وجود دارد که در این مطلب سعی داریم به شیوه‌های درمان شپش خانگی بپردازیم.

درمان شپش خانگی با روغن‌های گیاهی

اولین اصل برای درمان شپش سر این است که این موجود دیگر نتواند از پوست و مو تغذیه کند تا از بین برود. روغن‌های گیاهی به علت خاصیت ویسکوزیته‌ای که بر روی موها ایجاد می‌کنند، مثل یک محافظ روی شپش می‌چسبند و باعث می‌شوند اکسیژن کافی به شپش نرسیده و از بین برود. روغن‌های نارگیل، روغن درخت چای، روغن شعمدانی و اوکالیپتوس برای درمان و از بین بردن شپش مؤثر می باشند.

بیشتر بخوانید : ام اس چیست و درمان آن به چه صورتی می‌باشد؟

درمان شپش خانگی

درمان شپش با سرکه

در این روش سرکه تقطیری را به آرامی روی موهای خود بمالید و پس از مدتی موها را با آب بشویید. سرکه سیب نیز گزینه‌ی مناسبی می‌باشد که بهتر است بعد از شست‌وشو و هنگام شانه زدن موها از روغن نارگیل استفاده نمایید تا به خارج شدن شپش‌های مرده کمک کند.

وازلین یک روش کاربردی در درمان شپش خانگی

وازلین از حرکت شپش جلوگیری کرده و به عنوان یک عامل بازدارنده عمل می‌کند که شپش را خفه می‌کند. برای استفاده از آن باید شب قبل از خواب یک‌ لایه ضخیم از وازلین را بر روی پوست سرتان مالیده و سپس آن را با کلاه پلاستیکی یا حوله بپوشانید. صبح با کمک روغن بچه و شانه ضد شپش، شپش‌های مرده و تخم‌های آن‌ را خارج کنید.

 استفاده از روغن نارگیل برای نابودی شپش

  • مقدار زیادی روغن نارگیل را روی پوست سر خود بمالید
  • سپس با کلاه حمام روی سرتان را پوشانده و به مدت ۲ ساعت صبر کنید
  • سپس از آن با کمک یک شانه ضد شپش، رِشک‌ها و شپش‌های مرده را خارج نمایید.
  • موها را با شامپو و نرم کننده شسته و بعد از خشک شدن موها، مجدداً این عمل را تکرار کنید

همچنین برای درمان شپش خانگی می‌توانید هنگام شب پیش از خواب روغن نارگیل را روی سرتان مالش دهید و با استفاده از یک کلاه آن را پوشانده و تا صبح صبر کنید و صبح روز بعد با کمک یک شانه ضد شپش آن‌ها را جدا نمایید و سپس موهایتان را با شامپو بشویید. برای رسیدن به نتیجۀ مطلوب، دوبار در هفته این کار را تکرار نمایید.

همچنین بخوانید : درمان سندروم تونل کارپال در بارداری

درمان شپش خانگی

روغن اوکالیپتوس و درمان شپش

در این روش می‌توانید ۱۵ تا ۲۰ قطره روغن اکالیپتوس را به روغن زیتون اضافه نمودهو آن را روی پوست سر خود بمالید. بهتر است این کار را شب  و هنگام خواب انجام داده و به کمک کلاه سرتان را بپوشانید و در هنگام صبح به کمک شانه شپش‌ها را خارج نمایید و سپس سرتان را بشویید.

همچنین بخوانید : صبحانه چی بخوریم تا چاق نشویم؟

مایونز یک روش مؤثر در درمان شپش خانگی

مایونز می‌تواند باعث خفگی و مرگ این موجودات شود. برای استفاده از آن پیش از خواب، مایونز را به کل پوست سرتان مالیده و با کمک کلاه حمام روی آن را پوشش دهید. هنگام صبح موها را شامپو  زده و کامل بشویید و پس از آب‌کشی به کمک شانه مخصوص، شپش ها و رِشک ها را خارج نمایید.

 

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *